د. مهدي علم رجبي

اخصائي الجراحة العامة وزمالة جراحة الجهاز الهضمي (القولون والمستقيم)

عضو هيئة التدريس بجامعة إيران للعلوم الطبية

جراحة سرطان المعدة والأمعاء ، جراحة السمنة (تكميم ، مجازة ، نقانق) ، بواسير

نشط في مستشفيات فيروزغار ؛ مربى؛ أمل

درمان سرطان معده به بهترین روش

درمان سرطان معده به بهترین روش

سرطان‌های دستگاه گوارش یکی از انواع سرطان‌های رایج در ایران است. به گونه‌ای که سرطان معده به‌عنوان شایع‌ترین سرطان در مردان ایرانی شناخته می‌شود و متاسفانه بر اساس آمار موجود این سرطان یکی از کشنده‌ترین سرطان در مردان و زنان است. البته با تشخیص زودهنگام میتوان آمار مرگ و میر ناشی از این سرطان معده را کاهش داد. خوشبختانه تا به حال با پیشرفت علم پزشکی؛ روش‌های جدید جهت درمان سرطان معده معرفی شده و استفاده می‌شود. با استفاده از این درمان‌ها شانس درمان سرطان به میزان بسیار زیادی در افراد مختلف افزایش پیدا کرده است. البته مراجعه به موقع و زودهنگام افراد به پزشک نیز نکته مهمی است که تاثیر بسزایی در افزایش شانس درمان افراد مبتلا دارد.

در این مقاله به بررسی کامل «درمان سرطان معده» می‌پردازیم.

دکتر مهدی عالم رجبی

آشنایی با دستگاه گوارش

دستگاه گوارش شما بخش‌های مختلفی دارد که برای شناخت درمان سرطان‌ معده لازم است که با بخش‌های مختلف دستگاه گوارش آشنا شوید.

دستگاه گوارش انسان شامل قسمت‌های متعددی است و بخش‌های آن شامل بلع، گوارش مکانیکی و شیمیایی، جذب و دفع است. اجزای سیستم گوارش انسان به این گونه است که از دهان تا مقعد امتداد دارد و از لوله‌ها و غده‌‍‌های گوارشی تشکیل شده است.
غدد گوارشی شامل غده‌های بزاقی، غده‌های دیواره ی معده و روده، پانکرآس و کبد است. همچنین لوله ی گوارشی نیز شامل دهان، حلق، سرخ‌نای (مِری)، معده، روده ی باریک، روده بزرگ و راست‌روده می‌شود.

در سرطان معده که ممکن است قسمت‌های مختلف معده درگیر گردد، بهترین روش درمان سرطان معده، جراحی سرطان معده است، در برخی مواقع به دلیل آنکه بیمار دیر متوجه بیماری خود می‌شود، پزشک قادر به انجام جراحی سرطان معده نخواهد بود و بیمار برای درمان سرطان معده باید تحت شیمی‌درمانی و رادیوتراپی قرار بگیرد.

سرطان معده

چرا به سرطان معده دچار می‌شویم؟

سرطان زمانی که ساختار DNA تغییر میکند، به وجود می‌آید و زمانی که این اتفاق بیافتد در رشد سلول ها اختلال ایجاد میشود. سلول هایی که باید بمیرند نمی‌میرند، سرعت تولید سلول‌های جدید افزایش می‌یابد یا رشد آن ها از کنترل خارج می‌شود.

متخصصان هنوز نمی‌دانند چرا سلول‌های معده تغییر می‌کنند یا سرطانی می‌شوند؛ و اینکه چرا این بیماری فقط در بعضی افراد به وجود می‌آید.
در هر چهار مورد این بیماری سه مورد به دلیل سبک زندگی اتفاق می‌افتد. علت اصلی این بیماری مشخص نیست، اما بعضی عوامل هستند که می‌توانند خطر ابتلا به آن را افزایش دهند؛ البته داشتن هر کدام از این عوامل نمی‌تواند به معنی وجود سرطان در بدن شما باشد.
پزشکان می‌دانند این بیماری از زمانی شروع می‌شود که سلول در معده تغییراتی در DNA خود ایجاد کند. DNA سلول حاوی دستورالعمل‌هایی است که به سلول می‌گوید چه کاری باید انجام دهد.

این تغییرات به سلول می‌گوید که سلول‌های سالم می‌میرند و به سرعت رشد کنند و زندگی را ادامه دهند. سلول‌های جمع شده توموری را تشکیل می‌دهند که می‌تواند به بافت سالم حمله کرده و از بین ببرد. با گذشت زمان، سلول‌ها می‌توانند شکسته و به مناطق دیگر بدن گسترش یابند.

سرطان زمانی که ساختار DNA تغییر میکند ،به وجود میآید و وقتی که این اتفاق بیافتد در رشد سلول ها اختلال ایجاد میشود. سلول هایی که باید بمیرند نمیمیرند، سرعت تولید سلول های جدید افزایش مییابد یا رشد آن ها از کنترل خارج میشود.

چرا سرطان معده فقط در بعضی افراد به وجود می‌آید؟

متخصصان هنوز نمی دانند چرا سلول های معده تغییر میکنند یا سرطانی میشوند؛ و اینکه چرا سرطان معده فقط در بعضی افراد به وجود میآید.

در هر چهار مورد سرطان سه مورد به دلیل سبک زندگی اتفاق میافتد.علت اصلی ابتلا به این بیماری مشخص نیست، اما بعضی عوامل هستند که میتوانند خطر ابتلا به آن را افزایش دهند؛ البته داشتن هر کدام از این عوامل نمیتواند به معنی وجود سرطان در بدن شما باشد.

عوامل بروز سرطان معده و علت‌های آن

کمبود اسید معده خطر این سرطان را افزایش میدهد. اگر شرایط بدنتان به گونه ای است که در معده خود به مقدار لازم اسید ندارید یا طی یک عمل جراحی اسید معده تان کاهش یافته است در معرض خطر ابتلا به سرطان معده قرار دارید.

سیستم ایمنی ضعیف

سیستم ایمنی ضعیف موجب می‌شود انواع آلودگی ها به بدن راه پیدا کنند، بنابراین احتمال ابتلا به سرطان معده نیز افزایش می‌یابد (با ورود باکتری اچ پیلوری). بعضی بیماری ها مانند ایدز، کم خونی شدید و… با تحت فشار قرار دادن سیستم ایمنی آن را تضعیف می‌کنند.

کار با مواد شیمیایی

کار کردن در محلی که بعضی مواد شیمیایی خاص مانند لاستیک به فراوانی یافت میشوند، خطر ابتلا به این سرطان را افزایش میدهد. همچنین شواهد کمی مبنی بر احتمال ابتلا به سرطان با در معرض پنبه نسوز و مواد غیر آلی بودن وجود دارد.

سابقه خانوادگی

اگر در خانواده تان سابقه ابتلا به سرطان معده وجود دارد، خطر احتمالی برای شما 2 تا 10 برابر بیشتر است؛ اما دلیل آن اصلا مشخص نیست.

علائم سرطان معده

مشکل در بلعیدن
احساس نفخ بعد از خوردن غذا
احساس سیری بعد از خوردن مقدار کمی غذا
سوزش سردل
سوء هاضمه
حالت تهوع
دل درد
لاغری ناخواسته
استفراغ

درمان سرطان معده

درمان سرطان معده در مراحل مختلف

برای درمان سرطان معده بسته به مرحله پیشرفت بیماری درمان متناسب با آن درنظر گرفته می‌شود. این درمان‌ها شامل جراحی معده و یا شیمی درمانی؛ رادیوتراپی؛ ایمونوتراپی و … می‌گردد.

جراحی سرطان معده

اگر بیماری در مراحل اولیه باشد، جراحی سرطان معده و برداشتن تومور اولیه راهگشا است. همچنین در صورت گسترش این سرطان، می‌توان برای جلوگیری از خونریزی‌های طولانی‌مدت و انسداد معده از روش جراحی  استفاده کرد.
جراحی های این بیماری در کنار درمان‌های تکمیلی، بخشی از روند معمول در درمان مراحل مختلف سرطان معده است. از سوی دیگر، با توجه به نوع و مرحله بیماری، در جراحی ممکن است بخش یا تمام معده و برخی غدد لنفاوی مجاور برداشته شود.
در اکثر مواقع، پزشک در جریان جراحی سرطان معده تلاش خواهد کرد تا حد ممکن معده طبیعی بیمار را نگه دارد اما در برخی مواقع مجبور می شود سایر اندام های بیمار را خارج کند. حتی در پشرفته ترین مرحله سرطان، جراحی سرطان معده می تواند در پیشگیری از خون ریزی تومور و رشد بیش از حد موثر باشد.

این سبک جراحی سرطان معده را عمل جراحی تسکین دهنده می‌نامند چراکه علائم درد را تسکین می دهد یا از آن جلوگیری می کند اما تاثیری روی خود سرطان ندارد.
در واقع، نوع جراحی سرطان معده بستگی به مرحله سرطان معده و میزان پیشرفت آن دارد.

شیمی درمانی سرطان معده

در صورتی که بیمار در مراحل 3 و 4 سرطان معده باشد، عموما شیمی‌درمانی جز اولین پیشنهادهای درمان است، به ویژه زمانی که تومور از معده بیرون زده باشد و غدد لنفاوی درگیر شده باشد. لذا بیمار ابتدا باید تحت شیمی‌درمانی قرار گیرد؛ البته این اصل در همه بیماران مبتلا به سرطان معده صدق نمی‌کند.

بهترین روش درمانی سرطان معده

در حال حاضر، بهترین روش برای درمان سرطان معده، جراحی سرطان معده و برداشتن تمام معده است به خصوص اگر تومور در ابتدای معده قرار گرفته باشد و زمانی که تومور در انتهای معده وجود داشته باشد پزشک می‌تواند با جراحی نیمی از معده را بردارد

اما باید گفت برداشتن تمام معده نیز برای بیمار مشکلی به وجود نخواهد آورد و قسمتی از روده فرد جایگزین معده خواهد شد که بعد از انجام این عمل لازم است بیمار تا مدتی داروها و ویتامین‌های خاصی را استفاده کند که پس از سپری شدن دوره درمان نیاز به مصرف این داروها وجود ندارد.

لاپاراسكوپي؛ روشی برای درمان سرطان معده

جراحي سرطان معده به روش لاپاراسكوپي در سال‌هاي اخير رواج يافته است. جراحي‌هاي لاپاراسكوپی با كاهش خونريزي حين جراحي، كاهش درد پس از جراحي، كاهش زمان بستري در بيمارستان و تسريع بهبودي عملكرد بيمار همراه است.
با این حال نوع درمان انتخابی بستگی به شرایط بیمار دارد.

نوع و اندازه‌ی تومور، نتایج تست آزمایشگاهی، مرحله‌ بیماری، سن فرد و سطح عمومی سلامتی همگی تاثیرگذار خواهند بود. با جراحی لاپاراسکوپی این بیماری کل تومور و سلول های متاستاز شده خارج می‌شوند. بسته به شرایط ممکن است جراحی تنها راه ممکن باشد

البته استفاده از این روش در تومورهای ابتدایی معده هم‌چنان در دست تحقیق و بررسی است. تومورهایی که در مراحل آخر قرار دارند و یا عروق بزرگ فرد و اندام های دور دست را درگیر کرده باشند معمولا قابل جراحی در نظر گرفته نمی‌شوند و از شیوه‌های دیگری برای درمان این افراد استفاده می‌شود.

بعد از انجام جراحی لاپاراسکوپی معده چه باید کرد؟

بعد از انجام جراحی لاپاراسکوپی معده، مایعات از طریق سرم به فرد داده شده و پس از مدتی در صورتی که بیمار توانایی داشته باشد، می‌تواند مصرف مواد غذایی را شروع کند. وجود درد در شکم تا چندین روز طبیعی بوده و درد شانه‌ها نیز به علت تزریق کربن دی اکسید کاملا طبیعی است.

معمولا از چسب‌های کاغذی روی زخم‌ها یا بخیه‌های جذبی روی زخم‌ها استفاده شده است و پوشش ضد آب روی زخم‌ها را پوشانده است. پنج روز پس از عمل جراحی می‌توان چسب‌ها و پوشش مربوطه را برداشت.

 

No Comments

Post A Comment